Négy évet késve bár, de törve nem, pár napja Kolorádó Kid címmel végre bemutatták Vágvölgyi B. András '56-interpretációját. Éveket csúszott, ám nem biztos, hogy ez probléma. Így legalább nem veszett el az ötvenhatos filmek parádéjában és 2006 politikai viharaiban.
Nemcsak a mozi, de a televízió is reagál a szombati évfordulóra: történelemből a Viasat3 vizsgázik ötösre, itt az igazán bátrak megnézhetik az Szabadság, szerelem című filmet. Akinek ezek után maradt még ereje, átnyargalhat az RTL Klubra: itt az 56 csepp vér borzolja az idegeket. Az M1-nek az évtizedet sikerült belőnie, ettől függetlenül lehet, hogy a 6:3 avagy játszd újra Tutti lesz a befutó a magyar ötvenhatos filmek versenyén. A TV2 éjfélig fityiszt mutat a forradalomnak, de vasárnap hajnalban a Világszám!-mal kedveskedik az álmatlanságban szenvedőknek. Nem olyan rossz filmek ezek, valljuk be őszintén, de nem is jók annyira, hogy szombat éjjel otthon maradjunk értük.
A 2006-os év nemcsak az '56-ra való emlékezést sározta be némiképp, de az ötvenhatos filmek repertoárját is meglehetősen felhígította. Olyan filmcímek vizezik a kínálatot, mint Budakeszi srácok, Nap utcai fiúk, Csendkút, Mansfeld, Bibó körút és társaik. Nem tudom, egy témáról hány bőrt lehet még lehúzni. De hogy 2016-ra már nem maradt muníció, az biztos.
Mert olyan ez egy kicsit, mint a holokauszt. Hiszen melyik Oscar-zsűri venné a bátorságot, hogy egy holokauszt-filmet ne méltasson. Kritikának helye nincs, mégiscsak a huszadik század történelmének legsötétebb éveiről van szó. Valami hasonló történhetett, mikor a talán évek, ne adj' isten évtizedek óta nagyjátékfilmes álmokat dédelgető rendezőnek (vagy önmagát rendezőnek képzelő egyénnek) kapóra jött az a bizonyos 2006-os évszám. És hát ki lenne az a rigorózus kincstárnok, aki egy ötvenhatos filmet vissza merne utasítani.
Nos, ebben a környezetben nem jelent meg a Kolorádó Kid, de ne kérjük tőle számon a késést - kivéve, mikor azt kérdezzük: hogy maradhatott benne ennyi hiba, ha ilyen sok időt kotlottak a készítők a mű fölött? De ez most nem tisztünk, mert épp nem szálkákat keresünk. A Kolorádó Kid ugyanis egészen új színt hozott mind a magyar, mind az ötvenhatos filmek palettájára. Laza zsánerfilm, vagyis nem túldramatizált művészieskedés, hanem könnyed műfaji koktél, ami történetesen '56 környékén játszódik. Így, 2010-ben, azt hiszem, méltó lezárást kaphat a forradalom filmes hulláma. Hiszen akad még Magyarország bő ezer évében érdekes esemény ezen kívül is. No meg Széchenyin, Bánk Bánon és a Honfoglaláson kívül is, bár állítólag a közeljövőben elsősorban Toldi-filmekre és egyéb nyalánkságokra lehet számítani.
Persze azért azt szögezzük le, hogy a remekmű épp kortalanságáról, általános érvényéről ismerszik meg. Még ha történelmi eseményt dolgoz is fel, sosem kényszerül keretek közé, sosem szorítkozik egy dimenzióra. Gothár Péter Megáll az idő című filmje például a forradalom után játszódik, mégis egyszerre szól '56-ról, a Nyugatra vágyódásról és a felnőttkorba lépésről. Vagyis egyszerre magyar és univerzális, egyszerre múlt és jelen. És az a fránya idő mintha azóta sem mozdult volna meg...