Kállai Ferenc, a Nemzet Színésze idén nyáron hunyt el. Szeptember 21-én méltó utódot választottak helyére: Safranek és Hókuszpók magyar hangja, Haumann Péter mellett döntött a 11 tagú testület. Itt az ideje, hogy a Laterna is reagáljon erre az eseményre.
Miután elvégezte a Toldy Ferenc Gimnáziumot, felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Főiskolára. Karrierjét a debreceni Csokonai Színházban kezdte. Később a Pécsi Nemzeti Színház társulathoz csatlakozott, majd a József Attila és a Madách Színházban valamint a Nemzetiben lépett fel évekig. 1994 óta a Katona József Színház tagja.
Élete során számtalan díjban és kitüntetésben részesült: a Jászai Mari-díj, a Kossuth-díj, az Érdemes művész és a Prima Primissima-díj mellé jött alig egy hete a Nemzet Színésze elismerés. Haumannt egyébként Alföldi Róbert értesítette telefonon. A színész így nyilatkozott a döntés megszületése után: "Van bennem egy adag zavar, mert annyi mindenre gondolok: a pályatársakra, az idősödő koromra." Az első gondolata a hír hallatán azonban az a sajnálatos körülmény volt, ami az egészet generálta: ahhoz, hogy ilyen "helyzetbe" kerüljön, Kállai Ferencnek sajnos el kellett mennie.
Haumannt ismerhetjünk a színpadról, és a vászonról egyaránt. Ami filmszerepeit illeti, kimagaslót és emlékezeteset nyújtott a Forró vizet kopaszra, a Fekete gyémántok, a Keménykalap és krumpiorr, a Szürkület, az Egészséges erotika, vagy az alant megtekinthető Indul a bakterház című filmekben.
Nem kétséges, hogy Haumann ki- illetve megérdemelte a Nemzet Színésze kitüntetést. S így nemcsak a díjjal, de havi 500.000 forinttal is gazdagabb lett - ennyi ugyanis a juttatás a nemzet színészeinek. A kitüntetésben egyébként olyan aktor részesülhet, aki fő- vagy epizódszerepben kimagasló teljesítményt nyújtott, elmúlt 62 éves, és legalább 40 évnyi színjátszás van mögötte. A cím a színész/színésznő élete végéig szól, és egyszerre maximum tizenketten viselhetik. A jelenlegi társaság tagja többek között Bodrogi Gyula, Garas Dezső, vagy Törőcsik Mari.